A privát orvosi ellátás egyre nagyobb jelentőséggel bír mindennapi életünkben, ám a költségek kordában tartásához kulcsfontosságú, hogy az egészségbiztosítás típusai közül biztosan a legmegfelelőbbet válasszuk.
Már az ezredfordulót követően érezhetővé vált, hogy hazánk társadalombiztosítási rendszere problémás szerkezettel bír. Tekintettel arra, hogy Magyarországon is a felosztó-kirovó szisztéma van érvényben, a társadalom fokozatos elöregedése jelentős hatással van a finanszírozás minőségére. Ezt mind a nyugellátáson, mind pedig az egészségügyben a saját bőrünkön érezhetjük. Ennek tükrében nem meglepő, miszerint a grantis.hu szakértői is azt tapasztalják, hogy évről évre egyre többen fordulnak magánorvoshoz, napjainkban pedig már a 60 százalékot is átlépte a magánegészségügyet használók aránya. Ezért is kardinális, hogy olyan egészségbiztosítás mellett döntsünk, ami minden szempontból megfelel az igényeinknek, hiszen ezzel rengeteg kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat.
Miért fontos az egészségbiztosítás megléte?
Egy hirtelen jött betegség esetében kizárólag a mielőbbi gyógyulás lebeg a szemünk előtt, így aztán ha csak későbbi időpontot kapunk a háziorvostól, vagy netán várólistára kerülünk, akkor könnyen előfordulhat, hogy a privát ellátás irányába indulunk el. Ott ugyanis nyugat-európai színvonallal, villámgyors, odafigyelő kiszolgálással találkozhatunk és ha az egészségünkről van szó, ez a legfontosabb. Ám ennek ára van, hiszen a magánorvosi kezelések és vizsgálatok roppant költségesek lehetnek, ha saját zsebből kell fizetnünk, főképp, ha rövid időn belül többször is igénybe kell vennünk valamelyik szolgáltatót. Egy egészségbiztosítás segítségével ezek a kiadások tervezhetővé válnak, ez pedig hatalmas könnyebbséget jelent. Egy dolgot azonban mindenképpen fontos szem előtt tartanunk a konstrukció kapcsán. Mégpedig azt, hogy ez egy kockázatviselési módozat, azaz a már régóta meglévő betegségekre nem vehető igénybe a térítés. Többek közt ezért is lényeges, hogy a privát szektorra az állami egészségügy kiegészítéseként tekintsünk, ne pedig annak teljes körű alternatívájaként gondoljunk rá. Ezzel együtt azt se felejtsük el, miszerint közel 30 különféle szakrendelésre, ambuláns műtétekre és nagyértékű diagnosztikai vizsgálatokra is fedezetet nyújt a legtöbb biztosítás alapcsomagja, így igen széleskörű szolgáltatásról van szó.
Az egészségbiztosítás típusai – mi alapján válasszunk?
Jól látszik tehát, hogy ez egy gyakorlatilag mindenki számára hasznos konstrukció, ám az egyáltalán nem mindegy, végül melyik módozat mellett is határozunk. Feltétlenül meg kell vizsgálnunk a különféle biztosítók ajánlatait, hiszen bár nagyjából hasonló csomagokat kínálnak, azért akadnak meghatározó különbségek is. Ugyancsak kulcsfontosságú tisztában lennünk a szolgáltatás-, illetve az összegfinanszírozó típus közti eltérésekkel. Előbbi egy adott összeget térít – közvetlenül nekünk – ha valamilyen vizsgálaton, kezelésen veszünk részt, míg utóbbi esetében a biztosító intézi az időpontot és a felmerülő költségeket is közvetlenül az ellátó intézménynek fizeti. Mivel ez sokkal komfortosabb, jó okkal a szolgáltatásfinanszírozó módozat a jóval elterjedtebb. Szintén meg kell fontolnunk, kire szeretnénk kiterjeszteni a védelmet. Ha kizárólag saját magunkat biztosítanánk, akkor a magán egészségbiztosítás lesz a megfelelő, ám ha szeretteinket is bevonnánk a csomagba, akkor a családi opció lehet az ideális választás. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy sokszor elérhető céges egészségbiztosítás is, ami a biztosítottak magas száma miatt általában jóval megengedőbb. Ennek lehetőségéről mindig érdeklődjünk munkahelyünkön, mielőtt még határoznánk. Ha pedig bármilyen kétségünk, vagy kérdésünk támadna, konzultáljunk egy független pénzügyi szakértővel a szerződéskötést megelőzően.